5  דברים שחובה לקחת בחשבון כאשר רוכשים ביטוח אחריות מקצועית

כל בעל מקצוע, בכל תחום בו הוא עוסק, עלול למצוא את עצמו יום אחד במצב בו לא נעים ובעייתי, מבחינה כלכלית ומקצועית. מצב בו לקוח תובע אותו בטענה לרשלנות ונזקין. מדובר על תביעה מאוד נפוצה בדין האזרחי, והיא מוכרת לנו מעולם הרפואה, עריכת דין, מקצועות הטיפול והכושר, ראיית חשבון, הנדסה, ולמעשה כמעט בכל תחום מקצועי בו עובדים בצורה ישירה מול לקוחות.

זו הסיבה שכל בעל מקצוע, בכל תחום, חייב לרכוש ביטוח אחריות מקצועית. פוליסה זו מאפשרת לנו להיעזר בחברת הביטוח במידה והוא מוצא את עצמו בהליך משפטי מול הלקוח ועליו לשלם לו פיצויים. במקום שהוא יישא בהם בעצמו, מכיסו, חברת הביטוח על פי תנאי ההסכם ביניהם (תנאי הפוליסה) תשתתף בעלויות וכך הפיצוי לא יהיה על חשבונו.
על מנת לרכוש פוליסת ביטוח אחריות מקצועית יש להקפיד על 5 נקודות משמעויות שיש להכיר ולברר לפני שחותמים על הפוליסה.

מה הן חמשת הנקודות הרלוונטיות ברכישת ביטוח אחריות מקצועית

להלן פירוט של מספר נקודות שחשוב לקחת בחשבון בביטוח מקצועי:

תעודה או תואר לאיש המקצוע

 חברות ביטוח מוכרות פוליסת ביטוח אחריות מקצועית אך ורק לבעלי מקצוע שיש להם תעודה או תואר בתחום, ממקום מוכר וידוע. זאת אומרת, שאם אתם עוסקים בתחום ואין לכם תעודה או שיש לכם אך היא ממקום לא מורשה, אז חברת הביטוח לא תסכים לבטח אותכם.

גובה כיסוי ביטוחי

מדובר בגבול האחריות של הביטוח של חברת הביטוח. כלומר, עד איזה סכום חברת הביטוח תסכים לבטח אתכם. באופן טבעי, ככל שגובה הכיסוי יהיה רחב יותר, כך תוכלו לכסות את עצמכם בתביעות באופן משמעותי. יחד עם זאת, גובה הכיסוי ישפיע גם על עלות הפוליסה. ככל שהכיסוי יהיה גבוה יותר, כך יהיה צורך לשלם פרמיה גבוה יותר.

הרחבה לצד ג'

בעיקרון ביטוח אחריות מקצועית מתייחס למצבים של רשלנות. על מנת להיות מוגנים מכל מצב, רצוי להרחיב את הפוליסה גם לצד ג'. כלומר, למצבים שאינם בהכרח מוגדרים כרשלנות. דוגמא לכך, אם במהלך עבודת איש המקצוע נגרם נזק תאונתי לרכוש שאינו נובע מסיבה שמקורה רשלנות מקצועית. לא מדובר ברשלנות, אך עלול להיגרם לו נזק אשר יוביל אותו לתבוע איש המקצוע.
לדוגמה – חשמלאי בעל ביטוח אחריות מקצועית עם הרחבה לכיסוי צד ג' הגיע לבצע עבודה אצל לקוח. במסגרת העבודה נפל ארגז הכלים של החשמלאי בחדר המדרגות של הבניין ופגע בשכנה. במקרה זה, מרכיב הביטוח של אחריות המקצועית לא יחול אלא הרחבת הביטוח לצד ג'.
הרחבה זו מאוד חשובה ולכן רצוי שהפוליסה תכיל גם ביטוח צד ג'.

תקופת כיסוי רטרואקטיבית

בעיקרון הפוליסה אמורה לחול מהיום בו רוכשים אותה. אך במקרה של ביטוח אחריות מקצועית, אפשר ורצוי שהפוליסה תחול גם על תביעות עקב מקרי עבר, אם התביעה מתבצעת בזמן מימוש הפוליסה.
כאשר רוכשים ביטוח אחריות מקצועית חשוב להבדיל בין שני מונחים בהקשר לתקופת הכיסוי. הראשון נקרא ביטוח המבוסס אירוע והשני על בסיס הגשת התביעה. לכל אחד משיטות הכיסוי ישנה משמעות דרסטית בכל הנוגע לתקופת ההתיישנות במקרה של תביעה, יכולת המבוטח להישאר בכיסוי גם לאחר שפרש מהמקצוע וכד'.
במידה והיה לכם פוליסה מקצועית בעבר, ואתם מעוניינים לעבור לחברת ביטוח אחרת, חשוב לבקש מסוכן הביטוח שלכם שיבדוק שלא נפגעת לכם תקופת הכיסוי הקודמת.

מחזור הכנסות שנתי

כל פוליסת ביטוח אחריות מקצועית מבוססת על גובה המחזור של העסק או של בעל המקצוע. זה חיוני, מאחר וכך אפשר שהפוליסה תהיה מותאמת לגובה המחזור ולא תהיה נמוכה יותר. חשוב ליידע את סוכן הביטוח בכך. אי הודעה על גובה מחזור הכנסות שמשקף את המציאות העסקית של המבוטח יכולה לגרום לכיסוי מופחת במקרה של תביעה.

כמה עולה ביטוח מקצועי?

התשובה היא תלוי.
קיימים מספר סוגים של פוליסות ביטוח שיכולות לכסות נזקים מקצועיים של אנשי מקצוע. הביטוח מושפע מסוג הפוליסה ותקופת הכיסוי שלה מבחינת ציר הזמן, גובה הכיסוי הביטוחי, מחזור ההכנסות וכמובן גם באופן ישיר מהסיכון המקצועי הספציפי של אותו איש המקצוע. לדוגמה, אדריכל בניין חשוף לתביעות ענק בנושא של תכנון לקוי לעומת קאוצ'ר להצלחה וכד'.
אם אתם בעלי מקצוע או בעלי עסק, רצוי מאוד שתפנו אל סוכן ביטוח בהקדם ותרכשו ממנו ביטוח אחריות מקצועית. כך תוכלו לבצע את עבודתכם בראש שקט ובידיעה שאתם מכוסים מפני כל תביעת רשלנות אפשרית.
לקבלת הצעה תוכלו לפנות לסוכנות הביטוח אנגלמן המתמחה בביטוח אחריות מקצועית.
 

Coi בניית אתרים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק