חובת קריאה לכל מי שטס: כך תיזהרו מלהידבק בקורונה באוויר

כמה זמן צריך לשטוף ידיים, האם המסכות בטוחות לחלוטין, מה הפריט שאתם חייבים לקחת לאוטובוס או לרכבת ומהו המרחק הבטוח מאנשים זרים בנמל התעופה? כל הדרכים שיסייעו לכם להפחית את הסיכון להידבק בנגיף הקורונה

התפרצות נגיף הקורונה הביאה עמה לא רק בהלה חובקת עולם, אלא גם ביטולי נסיעה רבים והמלצות גורפות שלא להגיע למקומות כגון ווהאן (Wuhan) וחוביי (Hubei) בסין, הנחשבים למקור ההתפרצות. מיום ליום, נרשמים מקרי הידבקות גם במקומות נוספים בעולם, בהם בארצות הברית ובאירופה, ועד כה גבתה המחלה את חייהם של עשרות בני אדם.

בשונה מהסברה המוקדמת, הנגיף מועבר לא רק במגע עם בעלי חיים, אלא גם בין בני אדם, באמצעות רוק (כך שגם התעטשות ושיעול עלולים להוות סכנה). עם זאת, נמסר כי הנגיף, שכבר לשם הזמני 2019-nCoV, נחשב פחות קטלני מהסארס (שהתפרץ בשנת 2003), אך מצד שני, הוא מתפשט במהירות דומה, ואף למעלה מכך.

ולמרות הכל, במקרה של הקורונה, עדיין רב הגלוי על הנסתר, ומנגנוני ההדבקה וההתפשטות שלו עדיין לא נהירים לחלוטין לחוקרים בשלב זה.

בפרויקט מיוחד של הדיילי מייל, רואיינו מומחי רפואה שנשאלו באשר לדרכים הטובות ביותר להימנע מהידבקות בנגיף.


התרחקו מאנשים חולים

הדרך הטובה ביותר למנוע הדבקה היא כמובן לשמור מרחק ממי שחולים במחלה הספציפית, ובכלל. כאשר אתם נמצאים בין אנשים, מומלץ לשמור מהם מרחק של כמטר לפחות. אם לידכם ישנו מי שמשתעל (ואפילו יורק), המרחק שעליכם לשמור ממנו יעמוד על כשני מטרים.

עוד נמסר כי בדומה לשפעת, גם נגיף הקורונה מתפשט באמצעות רסיסים זעירים של רוק, כך שככל הידוע כעת, אין כל מניעה לשהות באותו מקום שבו נמצא חולה, אבל כמובן - במרחק בטוח.


נוסעים טיסה (ShutterStock)
שמרו על מרחק של לפחות מטר מנוסעים אחרים

לשטוף ידיים: הכי פשוט - הכי יעיל

לפעמים, הדברים הפשוטים ביותר הם גם היעילים ביותר. לכן, מומלץ לשטוף ידיים בתדירות גבוהה. הסיבה: הידיים שלנו הן "כלי" להעברת וירוסים. באשר לתדירות, אין כמובן תשובה אחידה, אך היא תלויה בכמות הפעמים שאתם באים במגע עם בני אדם וחפצים במרחב הציבורי. התדירות תרד אם אתם נמצאים לבדכם בבית. אך גם במקרה זה, אם יש לכם ילדים או אם אתם מטפלים בקרוב מבוגר שנמצא בביתכם, תדירות שטיפת הידיים תעלה.

גם שימוש בנוזל לחיטוי יהיה רעיון יעיל, אך יש להקפיד ולבדוק שהמוצר מכיל כמות גבוהה של אלכוהול. כך או אחרת, שטיפת הידיים תהיה עדיפה על נוזל החיטוי, מאחר שהיא כרוכה בקרצוף פני העור, והסרת גורמי ההדבקה.


שטיפת ידיים עם סבון (ShutterStock)
מומלץ לשטוף ידיים בתדירות גבוהה 

מסכות: עוזרות, אבל לא ב-100%

תצלומים מרחבי סין ומנמלי תעופה בעולם הציגו לראווה אינספור בני אדם עוטים מסכות מנתחים על פניהם. עם זאת, נמצא כי מסכות אמנם מפחיתות את הסיכון, אך אינן מונעות לחלוטין הידבקות בווירוס. כך למשל, מסכה אינה יכולה למנוע לחלוטין הגעה של רסס רוק זעיר אל הפה או הנחיריים שלכם. בראש ובראשונה, מסכה תהיה יעילה רק אם משתמשים בה באופן הנכון. בנוסף, יש לזכור כי לאחר שימוש רב, היא מתבלה מעט, מחליקה מעט, ולכן גם מספקת הגנה פחותה.

אם אתם מעוניינים לרכוש מסכה, יש לוודא שהיא עבה ככל האפשר. לכן, מסכות מנתחים למשל, הדקות יחסית, יהיו פחות יעילות. מומלץ להשתמש במסכות תעשייתיות, כגון N-95 ואחרות, שמתוכננות לספק הגנה של 95 אחוזים מפני חדירת חלקיקים.


:טיסה זיהום מטוס (ShutterStock)
מסכות אמנם מפחיתות את הסיכון, אך אינן מונעות לחלוטין הידבקות 

שמיכות וכריות במטוס? תביאו מהבית

הימנעו ממגע עם שמיכות וכריות שמקבלים במטוס. כדאי לדעת כי השמיכות והכריות במטוס מאוחסנות בו לזמן ממושך. אז נכון, זה לא אומר שהן נחשבות לאמצעי העברת המחלה, אבל מצד שני אף אחד לא יבטיח לכם שהן בטוחות לחלוטין. הפתרון: הביאו מהבית.

בהקשר זה, מחקרים מצאו כי החלקים המזוהמים ביותר במטוס הם כיס המושב שלפניכם ומגש המזון. לכן, יהיה זה רעיון טוב להצטייד מראש במגבוני חיטוי, ולהעביר ניגוב יסודי לפני שאתם נוגעים בהם.


נוסעת ישנה טיסה (ShutterStock)
אף אחד לא יבטיח לכם שהשמיכות בטוחות לחלוטין. הביאו מהבית 

כפפות בתחבורה הציבורית

עם התפרצות הנגיף, אחד השירותים הראשונים שנסגרו לקהל בעיר הסינית ווהאן הוא התחבורה הציבורית, שמהווה "כלי" מהותי בהעברת מחלות. אז בין אם בעירכם ובין אם בחו"ל, יהיה זה רעיון חכם להשתמש בכפפות בעת נסיעה באוטובוס או ברכבת. כך תימנעו ממגע במשטחים שבהם נגעו אינספור אנשים לפניכם. יתרון נוסף: בעונה זו, כפפות מסוג זה גם יפחיתו את סכנת ההידבקות בשפעת.


מוט אחיזה באוטובוס (ShutterStock)
לא רק אתם אוחזים בעמודים באוטובוס. כדאי ללבוש כפפות

בקצרה: כללי "עשה" ו"אל תעשה"

המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארצות הברית פרסמו ביום שישי האחרון הנחיות להפחתת סיכוי ההידבקות בנגיף הקורונה.
- יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות למחוז חוביי שבסין, כולל העיר ווהאן.
- הימנעו ממגע עם אנשים שחלו.
- הימנעו ממגע עם בעלי חיים (חיים או מתים), שוקי חיות ומוצרים שמקורם בחי (כגון בשר לא מבושל).
- שטפו ידיים לעתים קרובות עם סבון, למשך 20 שניות לפחות. עשו שימוש בנוזל חיטוי על בסיס אלכוהול, אם אין לכם גישה למים וסבון.
- הימנעו ממגע עם זרים.
- אל תטוסו לחו"ל אם אתם חולים.
- את אתם מתעטשים או משתעלים בציבור, כסו את פיכם ואפכם באמצעות טישו או השרוול (ולא עם הידיים)
- אם ביקרתם במחוז חוביי שבסין או בעיר ווהאן ב-14 הימים האחרונים ויש לכם חום, שיעול או קשיים בנשימה, יש לפנות מיידית לרופא. לפני שאתם מגיעים לרופא או לחדר מיון, יש להתקשר אליהם, ולהסביר את המצב ואת העובדה שחזרתם מיעד זה לאחרונה.

לקבלת הצעה לביטוח רפואי לחו"ל
​​​​​​​

Coi בניית אתרים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק