לאחד את חשבונות הפנסיה - חיסכון בדמי ניהול


יש לכם כמה חשבונות פנסיה? הגיע הזמן לאחד אותם.
האוצר שולח ויישלח עוד מכתבים על איחוד החשבונות, כאשר ברירית המחדל היא איחוד קופות - זה נכון , חלקית. חשוב לשים לב שאם החשבון הלא פעיל גדול יחסית ויש בו ביטוח, ביטוח חיים הוא לא ביטוח כפול, ניתן לבטח בכמה מקומות ואם חלילה במקרה של פטירה הביטוח ישלם, הנהנים מקבלים מכל מקום את הפיצוי. כך שיש ערך בביטוח שנמצא בקרן הפנסיה גם אם היא לא פעילה, וייתכן שהביטוח הזה הוא דווקא בתנאים טובים. ככל שערך הקופה הלא פעילה נמוך יותר, כך אין לזה באמת משמעות גדולה, אבל אם מדובר על קופה עם היקף משמעותי - מומלץ לבדוק.

יש לכם קרן פנסיה פעילה וקרן פנסיה לא פעילה?  עבור מרבית החוסכים מדובר בצעד חובה אשר יחסוך אלפי שקלים, ולאחרים מדובר בצעד שגוי?

קרן פנסיה לא פעילה היא קרן פנסיה שלא מתבצעות אליה הפקדות קרן זו אינה כוללת כיסוי ביטוחי. במקרים רבים ניתן להעביר את קרן הפנסיה הלא פעילה אל קרן הפנסיה הפעילה ולחסוך בדמי ניהול, אך ישנם מקרים בהם כדאי להעביר את הכספים לקופת גמל.

יתרונות איחוד קרנות הפנסיה, מעבר להוזלה ניכרת של דמי הניהול, חיבור התכניות מאפשר יצירת רצף לכיסוי ביטוחי, הפחתת עלויות כיסוי ביטוחי ומניעה של תופעות של "כספים אבודים".

אך למרות יתרונות אלו, יש יועצים פנסיונים רבים שמצדדים בהשארת החיסכון הלא פעיל בנפרד מהחיסכון הפעיל, מומלץ תמיד להתייעץ עם יועץ/משווק פנסיוני שמבין ומתמחה בזה.

איחוד אוטומטי

משרד האוצר החל בשנת 2016 במהלך של איחוד אוטומטי, והמהלך הזה ממשיך לשנים 2017 ו-2018. איחוד קרנות הפנסיה הוא אוטומטי (מעין עקוב אחריי אוטומטי - הקרן הלא פעילה עוקבת אחרי הקרן הפעילה), אתם לא צריכים לעשות שום דבר בעניין. לא ביחס לעבר ולא בעתיד כשתעברו מקום עבודה ותהיה לכם קרן פנסיה או קופת גמל שתהפוך לרדומה.


איחוד קרנות הפנסיה תחת קורת גג אחת

יאפשר לקבל תמונת מצב מלאה גם על מצב החיסכון הפנסיוני שלכם וגם על הקצבה הצפויה לכם בעת פרישה. מעתה, לא תצטרכו יותר להתעסק עם הרבה דוחות מחברות שונות – כל המידע ירוכז בדוח אחד מהחברה בה מנוהלת קרן הפנסיה הנוכחית שלכם.


כל שינוי שתרצו לעשות, כמו למשל שינוי מסלול ההשקעות שבו מושקע כספכם, ייעשה מול חברה אחת בלבד.


איך יתבצע איחוד קרנות הפנסיה?


בהתאם לחוק, הליך מיזוג הקרנות אמור להיעשות בצורה אוטומטית, ללא מעורבות פעילה שלכם, אך דבר זה לא קורה בפועל, לכן:


1. איתור קרנות פנסיה לא פעילות


תהליך האיתור יתבצע על ידי העברת הפרטים שלכם (ת.ז, תאריך לידה ותאריך פתיחת החשבון בקרן הפנסיה) מקרנות הפנסיה ליועץ הפנסיוני.


הפרטים יימחקו בתום הליך איחוד הקרנות וישמשו אך ורק לאיתור קרנות פנסיה ולא לצרכים אחרים.2. איחוד קרנות פנסיה לא פעילות


בשלב הבא, קרן הפנסיה הנוכחית, שבה יש לכם חשבון פעיל, תשלח אליכם הודעה על כוונתה לאחד את החסכונות מקרנות הפנסיה הלא פעילות אצלה, מכל החברות. אם אינכם מעוניינים לאחד את קרנות הפנסיה שלכם באופן אוטומטי, עליכם להודיע על כך לקרן הפנסיה הפעילה בתוך 45 ימים ממועד קבלת ההודעה.


רוצים לדעת מה יקרה בעתיד? איך יראה תכנון הפרישה שלכם? ומה עליכם לעשות אם תרצו לנייד את הכספים גם אם הקרנות שלכם אינן בתנאי המיזוג האוטומטי?
השאירו פרטים ונקבע עימך פגישה מול יועץ פנסיוני.

כמה נחסוך מאיחוד הקרנות?

ברגע שקופת הגמל וקרן הפנסיה הפכו ללא פעילות, דמי הניהול עליהם קופצים לדמי הניהול המקסימליים (כן כן..זה אוטומטי!). על פי הערכות של גורמים בתחום איחוד הקרנות יחסוך סדר גודל של 100 מיליון עד 150 מיליון שקל בדמי הניהול, הרבה מאוד כסף, ומדובר על חיסכון שנתי ממוצע של עשרות שקלים עד 150 שקלים לחוסך יחיד, ולאורך תקופת החיסכון מדובר באלפים רבים עד עשרות אלפים.

יתרון נוסף באיחוד הקרנות הוא בכיסוי הביטוחי. בקרנות הפנסיה בהן אנו מפקידים מדי חודש עבור כיסויים ביטוחים שונים (לרבות אובדן כושר עבודה, ולרבות ביטוח שאירים במקרה של פטירה), והכיסויים האלו משולמים כפרמיה שהיא יחסית להיקף הקרן, והמשמעות היא שככל שהקרן גדולה יותר כך שיעור הפרמיה יורד, כלומר נשלם פחות (באחוזים) על הכיסוי הביטוחי, וזה עוד סיבה טובה לאיחוד הקרנות פנסיה. עם זאת, יש קרנות פנסיה שיש בהן כיסוי ביטוחי טוב ולא כפול, ככה שצריך לבדוק - אולי כדאי להשאיר את קרן הפנסיה בגלל הכיסוי הביטוחי שבה.


Coi בניית אתרים
דף הבית טלפוןwaze פייסבוק